Selecționata de tineret a Moldovei a cedat cu 1-4 pe terenul Cehiei, în cadrul preliminariilor Campionatului European din 2017. Cehii au dominat tot meciul și au avut o sumedenie de ocazii la poarta lui Radu Mâțu, transmite IPN.

Scorul a fost deschis însă abia în prelungirile primei reprize, prin Jankto. După pauză, același Jankto a mai marcat o dată, iar Julis și Cerny au dus scorul la 4-0. Atacantul Sheriffului, Eugeniu Rebenja, a înscris golul de onoare în minutul 90+3.

„Cred că după al doilea gol am rezolvat jocul. Chiar dacă nu eram favoriți mă bucur că am câștigat grupa”, a declarat selecționerul naționalei de tineret a Cehiei, Vitezslav Lavicka.

În urma acestui eşec, tricolorii au coborât pe locul 5 în clasamentul grupei 1. Pentru naţionala pregătită de Dănuţ Oprea urmează ultimul duel din această campanie preliminară, pe 11 octombrie în deplasare cu Malta. În cazul unei victorii, Moldova va termina grupa pe locul 4.